Чи варто приймати бурякові добавки?

Чи варто приймати бурякові добавки?

Емма Ясінські

Елоїза Хайф, блогерка про домашніх тварин і читачка MedShadow, одного разу прочитала в журналі, що буряковий порошок може допомогти їй у спортивних досягненнях. Як ентузіаст фітнесу, вона вирішила спробувати.

"Я помітила, що під час тренувань у мене з'явилося більше енергії та витривалості, а також трохи знизився кров'яний тиск", - розповідає вона. Незважаючи на ці незначні позитивні ефекти, приблизно через півроку Хейф зрозуміла, що їй краще просто включити овоч у свій раціон, і припинила вживати порошок.

 • Що таке буряк?
 • Форми буряка
 • Користь буряка
 • Зачекайте, хіба нітрати не шкідливі?
 • Чи може буряковий сік допомогти при еректильній дисфункції (ЕД)?
 • Побічні ефекти буряка
 • Застереження щодо будь-якої добавки
 • Як включити більше буряка у свій раціон

Що таке буряк?

Буряк - це інша назва буряка. Ці овочі мають ряд переваг для здоров'я, і компанії почали перетворювати їх на соки, порошки та екстракти, які можна легко додавати в смузі або навіть у тісто для макаронів. Для тих, хто не зацікавлений у приготуванні їжі, вони також доступні у вигляді капсул і жувальних гумок, які можна ковтати або жувати.

Форми буряка

 • Цілий овоч
 • Порошок
 • Сік
 • Екстракти
 • Капсули
 • Льодяники

Користь буряка

Буряк - корисний овоч, багатий на такі поживні речовини, як вітамін С, залізо та магній, але зараз ви, ймовірно, чуєте про нього більше, ніж будь-коли, тому що деякі дані свідчать про те, що нітрати, які він містить, можуть знижувати кров'яний тиск і покращувати ефективність фізичних вправ. Барбара Коваленко, доктор медичних наук і консультант з харчування в Lasta Fasting, каже, що вона б рекомендувала буряковий порошок деяким клієнтам як концентроване джерело нітратів, яке легко додавати в їжу або смузі.

Ваш організм перетворює нітрати на оксид азоту, який може розширювати кровоносні судини і збільшувати кровотік. Це означає, що ваше тіло може ефективніше доставляти кисень і поживні речовини до м'язів, тканин і навіть мозку.

Тим не менш, дослідження щодо вживання буряка є неоднозначними. Два ефекти, які вчені дослідили найбільше, - це покращення спортивних результатів та зниження кров'яного тиску у людей з гіпертонією.

Дослідження щодо спортивних результатів є нечисленними та неоднозначними. Здається, що добавки можуть допомогти зменшити втому у спортсменів на витривалість і покращити витривалість у важкій атлетиці, але деякі невеликі дослідження показали, що вони не допомагають в інших аспектах спортивних досягнень, таких як швидкість спринту або кількість ваги, яку людина може присісти або віджати лежачи.

Оскільки нітрати розширюють кровоносні судини, вони можуть знижувати кров'яний тиск; саме тому їх часто використовують у ліках для лікування таких станів, як стенокардія, яка виникає, коли до серця не надходить достатня кількість крові. Однак дослідження щодо бурякових добавок не були настільки послідовними. Наприклад, в одному з оглядів було виявлено, що добавки знижують артеріальний тиск, але тільки тоді, коли тиск вимірюється в кабінеті лікаря, а не деінде.

Зачекайте, хіба нітрати не шкідливі?

Існує багато джерел нітратів, включаючи овочі, м'ясні делікатеси та ліки, і кожне з них може впливати на вас по-різному. Деякі з них містяться в переробленому м'ясі та винах, які експерти зазвичай рекомендують споживати в помірних кількостях. Нітрати в переробленому м'ясі (наприклад, м'ясних делікатесах, беконі тощо) можуть підвищувати ризик розвитку певних видів раку, хоча дослідники застерігають, що існують й інші причини, чому перероблене м'ясо шкідливе для здоров'я, і нітрати можуть бути не єдиною виною.

Нітрати, які ви отримуєте зі шпинату та буряка, такі ж самі, як і в переробленому м'ясі, але вони акуратно упаковані з іншим типом поживних речовин: антиоксидантами. Антиоксиданти, такі як вітамін С, не дають нітратам перетворюватися на сполуки, які можуть підвищити ризик розвитку раку.

Чи може буряковий сік допомогти при еректильній дисфункції (ЕД)?

Деякі люди кажуть, що вживання бурякового соку перед сексом допомагає збудженню та утриманню ерегованого пеніса протягом усього часу. Спеціальних досліджень щодо цього немає, але експерти зазначають, що високий кров'яний тиск може перешкоджати притоку крові до клітора або пеніса, ускладнюючи сексуальну функцію, і що, оскільки буряк може знижувати кров'яний тиск, він також може допомогти з сексуальною функцією. Для отримання додаткової інформації про лікування ЕД читайте 6 найпоширеніших ліків, які можуть спричинити еректильну дисфункцію, 6 альтернатив лікам від еректильної дисфункції та Посібник з прийняття рішень щодо вибору ліків від ЕД від MedShadow.

Побічні ефекти буряка

Кілька людей, які вживали бурякові порошки або соки, сказали, що у них були випорожнення червонуватого кольору. Це звичайне явище, яке, як правило, не викликає занепокоєння, проте частіше трапляється у людей з дефіцитом заліза та труднощами із засвоєнням поживних речовин, тому, якщо ви помітили це, повідомте про це своєму лікарю.

"Можливо, я трохи переборщила з дозуванням, і результати були не дуже приємними. Мої походи в туалет перетворилися на яскравий досвід", - розповідає читач Том Педдок.

За словами Коваленка, люди можуть легко споживати занадто багато овочу, коли вони отримують його в концентрованих формах, таких як порошки, і якщо ви переборщили з дозою, у вас може виникнути дискомфорт у травленні.

Інші ризики включають:

 • Підвищений ризик утворення каменів у нирках у людей, які вже мали їх раніше
 • Головний біль
 • Застереження щодо будь-яких добавок

Вітаміни та харчові добавки не піддаються такому ж ретельному контролю з боку FDA, як ліки. Переваги та ризики, перераховані вище, базуються на припущенні, що ваша добавка містить саме те, що вказано на етикетці, і нічого іншого. Однак дослідження за дослідженням показують, що добавки можуть бути забруднені фармацевтичними препаратами або іншими домішками, які можуть викликати додаткові побічні ефекти.

Один із способів зменшити ризик - перевірити етикетку на наявність сертифікату, що добавка була протестована третьою стороною. Такі організації, як Національний науковий фонд (NSF) або Фармакопея США (USP), тестують добавки, щоб підтвердити, що вони містять продукти, зазначені на етикетці, і не мають небезпечних рівнів забруднювачів.

Як включити більше буряка у свій раціон

На щастя, якщо ви роздумуєте, чи варто вживати бурякові добавки, і сподіваєтеся отримати користь від буряка у своєму раціоні, вам не обов'язково вживати добавки. Ви можете використовувати цей універсальний овоч у різних стравах. Ви можете відварити або запекти його і додати до салатів. Ви можете нарізати їх тонкими скибочками і запекти або висушити на хрусткі чіпси. Ознайомтеся з рецептом обіду з буряковою начинкою в нашому посібнику з протизапальної дієти. Один з простих способів приготування - замаринувати буряк в оцті, щоб ви могли їсти його навіть тоді, коли він не в сезоні. Коваленко, який раніше жив в Україні, каже: "Буряк популярний у східноєвропейській кухні, його використовують у традиційних рецептах супів, салатів і барвників".

Источник : https://medshadow.org/